Opple Light Master як аналог Radex Lupin в Україні: міряємо ШІМ
Я, напевно, один із тих, хто сильно заморочується практично в усьому. Це стосується і техніки зокрема. Мені важливо, коли все працює добре. Приносить задоволення. Коли красиво й естетично. А буває, що улюблена лампа або смартфон викликають тривожність і головний біль через ШІМ пульсації. І про це ми дізнаємося зовсім випадково. Хоча всі ці дані можна поміряти спеціальними гаджетами пульсометрами типу Radex Lupin, Uprtek MK350D або Opple Light Master. Давайте зовсім трохи розберемося в питанні ШІМ мерехтіння і, звичайно ж, порівняємо два найпопулярніших вимірювальних прилади.
Що таке ШІМ і чим він поганий
Не буду копіювати незрозумілі слова з різних статей і досліджень в інтернеті. Раз вже ви читаєте цю статтю то явно знаєте про загальні риси цього явища. LED екрани і світильники регулюють свою яскравість за допомогою технології PWM (широтно імпульсна модуляція або ШІМ).
Просто кажучи якщо екран горить постійно то це максимальна яскравість. Якщо часто моргає, то для ока яскравість здається меншою, а таку швидку частоту мерехтіння ми просто не розрізняємо. І що нижча нам потрібна яскравість - то повільніше блимає підсвічування дисплея. Це і називається мерехтінням. Є ще один спосіб знизити яскравість - це DC Dimming, коли просто знижується напруга на дисплей. Але за такого підходу, якщо знизити яскравість менш ніж на 40%, картинка буде з артефактами, наче з піском. Тому охочіше виробники використовують ШІМ.
Також часто застосовуються комбіновані методи. Наприклад Apple в iPhone до 50% знижують яскравість за допомогою DC Dimming, а далі вже підключають ШІМ.
І все б нічого, але для багатьох людей така технологія викликає дискомфорт. У них можуть сильно втомлюватися очі, боліти голова і навіть нудити. Я, наприклад, не знав нічого про ШІМ і не вдавався в деталі роботи Amoled екранів. Але колись змінив свій смартфон на новеньку Nokia Lumia 730 і помітив, що читати в темний час доби стало не так комфортно як раніше. Очі втомлювалися і в голові починало шуміти. Ось тоді я і знайшов у мережі першу інформацію про мерехтіння екранів. Що цікаво, коли я віддав Люмію дружині, вона запитала в мене чому на ній так погано читати книжки.
А ще коли ми почали використовувати в побуті LED світильники, деякі з них теж стробили, що було добре видно на камеру смартфона. І вони теж тиснули на мозок.
Radex Lupin або чим вимірюють ШІМ
Раніше, щоб виміряти коефіцієнт пульсації, потрібно було використовувати дороге професійне обладнання. Воно зазвичай навіть не продавалося на вільному ринку. Стояло в якихось інститутах і дослідницьких центрах. Але пізніше з'явилися дешевші й побутові варіанти.
Найпопулярнішим із них став люксомерт, пульсометр Radex Lupin. Прилад стали використовувати багато блогерів. Вони міряли яскравість екранів смартфонів. Заміряли показники ШІМ. Цифри, які показує пульсометр Radex це відсоток. І показники нижче 10% пульсації вважаються абсолютно нешкідливими для очей.
Озброюємося приладом і біжимо сканувати ваші світильники та екрани смартфонів. Все, що пульсує більше 10% бажано замінити!
Купити Radex Lupin в Україні зараз практично не можливо. Товар вже не поставляється на склади, а залишки були розпродані за ціною близько 3000-4000 грн. Але вихід є і причому більш дешевий.
Opple Light Master як аналог Radex Lupin
Замінити Radex в Україні і при цьому не потрапити на великі гроші, по суті, можна тільки китайським Opple Light Master 4, який можна замовити на Aliexpress. Я власне так і вчинив. І ми можемо з вами порівняти показники двох приладів.
Можу сказати, що в багатьох ситуаціях Opple Light Master навіть зручніший і функціональніший. Адже він ще й спектрометр. Так, це не повноцінний пристрій. Всі показання він виводить на екран смартфона, до якого підключається. Це може бути як Android так і iPhone. Тут проблем немає.
Дизайн стильний. Прямо таки не як китайський гаджет. Хоча вони вже давно навчилися робити красиво. Також приємна коробочка. Висувна конструкція сканера захищає від пошкодження вічко. Все продумано. І зручний Type-C роз'єм - теж велика удача.
Дуже важлива штука про яку мало хто говорить. Щоб не було проблем з підключенням Opple Light Master потрібно дати дозволи на доступи до місця розташування. Ну і активувати ці самі служби геоданих.
Я поставив додаток LM Home 3.3.1. на старенький Редмі Ноут, який я використовую як другий для роботи, якщо потрібен Android. Заміри колірного спектра, яскравості в люксах і коефіцієнт пульсації знаходяться у вкладках програми. Зручно перемикатися. Все інтуїтивно зрозуміло.
Порівняння показників OPPLE і RADEX. Який кращий?
Хочу завантажити, що показники люксометра у цих двох приладів збігаються. А ось пульсометр показує різний відсоток ШІМ. І не можна напряму порівнювати метрики в OPPLE і коефіцієнт пульсацій у RADEX. Це пов'язано з тим, що Opple вимірює не коефіцієнт пульсації (КП), а відсоток модуляції. І найголовніше у Opple Light Master є графік сигналу з датчика (осцилограма), що дає набагато більше інформації.
- В Opple метрика Flicker index враховує і амплітуду, і тривалість впливу, енергетичну складову. Тому більш адекватно видає інформацію про ризик для очей.
- У Radex коефіцієнт пульсацій враховує тільки амплітуду. Він працює на класичній формулі для джерел освітлення і дає адекватні результати тільки для цих випадків. На складних сигналах не завжди точно працює.
Також потрібно зауважити, що Radex Lupin правильно вимірює коефіцієнт пульсацій тільки до частоти 300 Гц. У той же час Opple може коректно це зробити до 10КГц.
Висновки
Купити Radex Lupin в Україні зараз практично не можливо, а більш професійні пристрої типу Uprtek MK350D коштують значно дорожче. Тому хорошим вибором у цьому випадку буде Opple Light Master. Дійсно найкраще співвідношення ціни та якості.