Історія Napster в Україні: як це було і що сталось
1999 року програмісти Шон Паркер і Шон Феннінг створили зручну для всіх нас можливість - великий Napster, вони, можливо, не усвідомлювали, що запускають нову епоху, яка змінить усю індустрію розваг.
Їхня ідейка була майже безневинною, зробити так, щоб любителі безкоштовної музики могли ділитися своїми улюбленими треками через повільний на той час інтернет.
Успіх Напстер в Україні
Але те, що вибухнуло і перетворилося на платформу для обміну MP3-файлами, і швидко отримало прапор корабля епохи цифрового піратства.
Це було давно, раніше все здавалося кумедним. Я раніше жив у маленькому райончику Харкова. У нас із братом був слабенький комп'ютер і, звісно ж, модем, під'єднаний до телефонної лінії, модем кричав як різаний і не давав спати. Мій Брат обожнював музику, але дозволити собі купувати дорогі CD-диски в той час було неможливо.
На той час я був дизайнером, який шукав ідеї в мережі, і випадково нарив Napster, це було наче відчинити двері до безкоштовного музичного раю.
Брат цікавився програмуванням, розібрався як ця штука працює і вперед. Він ввів у пошук омріяний трек «Metallica - Nothing Else Matters», і через десять хвилин пісня була на нашому комп'ютері. Це було магією.
Поширення музичного сервісу
Друзі та знайомі стали завантажувати цілі альбоми, записувати диски, дарувати їх на дні народження або просто слухати і насолоджуватися.
Раніше купувати ліцензійні диски було дорого, такої можливості не було, тоді доводилося купувати на базарах або магазинах. А тут на тобі - революція!
Революція почалася раптово. Поки друзі насолоджувалися можливістю доступу до музики, музиканти помітили, що їх обкрадають.
Продажі альбомів практично знецінювалися. Metallica, однією з перших, виступила проти Napster і подала до суду. «Ми не проти злодійства, бла, бла, бла...» заявили вони.
А проблема революції була глибшою. Napster породив ідею, що цифрові файли не товар, а те, чим вільно можна обмінюватися.
Музична свобода
Мільйони користувачів по всьому світу почали сприймати музику не як продукт, а як кисень вільний і доступний усім.
Вплив на хакерів і піратів став повсякденним торрент-культом. Коли Napster закрили 2001 року, він уже надихнув цілу армію програмістів, хакерів та ентузіастів на створення альтернатив. BitTorrent, LimeWire, Kazaa - усі вони виросли з тіні Napster. І далі вже сучасний Youtube Music в Україні.
Хакери не зупинилися на музиці. Вони зрозуміли що можна ділитися лише піснями, чому б не ділитися фільмами, серіалами, книжками, програмами, за які не потрібно платити.
Саме тоді почалася епоха піратських сайтів. Розробники по всьому світу почали розробляти платформи для обміну файлами.
Минули роки, і пірати стали схожі на Робін Гуда у світі відео, аудіо та зламаних програм. Для одних вони були героями, які вірили, що творчість має бути доступною всім, а для гігантів індустрії - ворогами. А тепер ми порівнюємо Spotify, Apple Music та Youtube Music найбільші музичні сервіси.
Зараз Брат уже дорослий, у нього своя компанія і продукти. Він досі згадує Napster як епоху великого «скачування»!